Lewoskręt – trudny manewr ? - WIADOMOŚCI - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

WIADOMOŚCI

Lewoskręt – trudny manewr ?

Data publikacji 24.06.2020

Jak pokazały wczorajsze dwa wypadki, każdy manewr wykonywany na drodze musi być poprzedzony szeregiem czynności upewniających prowadzącego, że może go wykonać bezpiecznie. Przed lewoskrętem, m.in., mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka. Jak wygląda to w życiu codziennym ?

Do dwóch poważnych wypadków doszło wczoraj w Gliwicach na ulicy Rybnickiej oraz Knurowie na ulicy Szpitalnej.
Na Rybnickiej kierujący audi 21-latek, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu podczas skrętu w lewo kierującemu mercedesem, co skutkowało zablokowaniem drogi. Wskutek zdarzenia, uszkodzeniu uległy łącznie 4 pojazdy, w tym dwa, na które odrzucone zostały audi oraz mercedes. Ranny w wypadku kierujący mercedesem został przewieziony do szpitala. 21-latkowi zostały zatrzymane prawo jazdy.
Drugi wypadek, mający miejsce w Knurowie, miał podobną genezę. Tym razem kierujący osobowym volvo podczas skrętu w lewo nie zachowując szczególnych środków ostrożności, doprowadził do zderzenia z motocyklistą. 28-letni mężczyzna, który ucierpiał w zdarzeniu, został przetransportowany lotniczym pogotowiem do Katowic.
 
Przypominamy. Zgodnie z artykułem 22 Prawo o Ruchu Drogowym:
- kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności,
- jeżeli zamierza skręcić w lewo, obowiązany jest zbliżyć się do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi,
- zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony,