WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warto wiedzieć: kradzież - kwalifikacja prawna

Data publikacji 24.04.2015

Przypominamy: kradzieże dzielą się na wykroczenia oraz przestępstwa kradzieży, zagrożone więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat. Aby uwypuklić i dobrze zobrazować meandry prawa, podajemy przykłady.

 


Półtora roku temu zmieniły się przepisy ustalające kwotę, od jakiej kradzież traktowana jest jako przestępstwo. Uprzednio było to 250 złotych. O listopada 2013 r. obowiązuje zasada, że jest to 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie ok. 437zł). Kradzież poniżej tej kwoty to wykroczenie. Za jego popełnienie grozi areszt (do 30 dni), ograniczenie wolności lub grzywna do 5 tys. zł. W postępowaniu mandatowym od 20 do 500 zł.

 


 

 Poniżej wykaz przestępstw przeciwko mieniu, w których wartość przedmiotu kradzieży nie ma znaczenia.

Kradzież z włamaniem występuje wtedy, gdy sprawca przełamuje zabezpieczenie. Tu wartość kradzionego mienia nie ma znaczenia. Zawsze jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności. Przykład: sprawca włamuje się do ulicznej lodówki i kradnie napój, inny – wyłamuje korek zbiornika paliwa w samochodzie i kradnie paliwo.


Kradzież rozbójnicza – przestępstwo polegające na użyciu przemocy lub groźby w celu utrzymania się w posiadaniu rzeczy wcześniej skradzionej. Na przykład: złodziej kradnie w sklepie puszkę piwa i w czasie ucieczki bije interweniującą ekspedientkę.


Rozbój to kradzież połączona z użyciem przemocy lub groźby, kiedy, dajmy na to, sprawca grozi napadniętemu pobiciem i żąda wydania papierosa. Po drugiej stronie szali jest np. napad z bronią na bank.


Wymuszenie rozbójnicze – w celu osiągnięcia korzyści sprawca grozi zamachem, stosuje przemoc, aby zmusić pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.


Oszustwo polega na doprowadzeniu kogoś do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia w błąd.

Ile za to grozi?

kradzież z włamaniem: od roku do 10 lat

kradzież rozbójnicza: od roku do 10 lat

rozbój: od 2 do 12 lat

oszustwo: od 6 miesięcy do 8 lat

 

Powrót na górę strony